Dobry copywriter to żywy copywriter.

Szanuj się, a klienci będę szanować Ciebie.

W dzisiejszych czasach dobry copywriter to prawdziwy skarb. Ci najlepsi nie narzekają na brak zleceń. Trzeba jednak pamiętać, że przepracowanie i napięte terminy zabijają efektywny i wartościowy copywriting. Zauważyłem, że wielu copywriterów narzeka na nadmiar zleceń – są przeciążeni pracą, zawalają terminy, a jakość ich pracy nie jest do końca zadowalająca. Ja również w pewnym momencie mojej kariery zawodowej złapałem się na tym, że w moim grafiku było stanowczo za dużo zleceń. Niektóre terminy się dublowały. Myślałem o dwóch projektach równocześnie, tak naprawdę nie mogąc się skupić na żadnym z nich. To był koszmar. Szybko doszedłem do wniosku, że nie tędy droga. Dobry copywriter nie może sobie pozwolić na „zajechanie” jego kreatywności. Higiena pracy w tym zawodzie jest równie ważna jak w każdej innej specjalistycznej profesji.

5 zasad, dobrego copywritera

Zasada 1. Ustalanie priorytetów

Dobry copywriter nie chwyta się wszystkich zleceń. Powinieneś szanować swój czas i swoje zasoby energii. Kiedy klient zwraca się do Ciebie z dużym projektem, w swojej wycenie uwzględnij czas, który musisz poświęcić na jego realizację – podaj cenę, która pozwoli Ci skupić się wyłącznie na tym zleceniu. Taką, która nie będzie wymuszać na tobie chwytania się kolejnego, żeby uzupełnić budżet.

Zasada 2. Naucz się mówić nie

Nie podejmuj się zadań, których nie jesteś w stanie zrealizować. Jeżeli klient żąda od Ciebie rzeczy niemożliwych do zrealizowania w danym czasie – nie bój się odmówić. Poinformuj go, że rzetelne wykonanie projektu wymaga od ciebie poświęcenia danemu projektowi większej ilości czasu. Jeżeli chce być zadowolony z Twojej pracy – musi to uszanować. Dobry copywriter ma do siebie szacunek – a to buduje także szacunek wśród klientów.

 Zasada 3. Unikaj niedomówień

Już na wstępie ustal z klientem wszystkie zadania, które masz wykonać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz – pytaj! Postaraj się, żeby przystępując do projektu dobrze wiedzieć ile pracy masz przed sobą. Nie dopuść do sytuacji, w której podczas zlecenia, klient zarzuca cię dodatkowymi zadaniami, które nie były dookreślone na początku. W takiej sytuacji – jasno zakomunikuj, że nie było tego we wstępnych ustaleniach i że taka sytuacja wymaga od Ciebie więcej czasu i ustalenia nowych stawek. Przy dużych projektach warto jest określić „mapę drogową projektu”: czas na twoją pracę, czas na poprawki od klienta, itp. Bez tego na poprawki od klienta możesz czekać tygodniami.

 Zasada 4. Odpoczywaj

Praca copywritera to dziwny zawód. Zdarza mi się, że w ciągu dnia pracuję przez 8 -10 godzin i jestem w miarę wypoczęty. Bywa jednak projekt, na który poświęcam tylko dwie godziny intensywnej pracy – a jestem wyzuty z sił jakbym napisał 3 matury z polskiego. Oszczędzaj się. Nie pozwól doprowadzić swojego organizmu do sytuacji, w której przez twoje zaniedbanie będziesz bezproduktywny. Rób przerwy, nie myśl o pracy – daj sobie zgodę na odpoczynek. Dobry copywriter potrafi mądrze dysponować swoimi siłami.

Zasada 5. Przesunięty deadline to nie koniec świata.

Praca umysłowa to nie praca w fabryce śrubek. Nawet dobry copywriter ma prawo do słabości. Brak weny. Zmęczenie. To się zdarza nawet najlepszym. I klient potrafi to zrozumieć. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz trochę więcej czasu – napisz o tym do klienta. Jeżeli będzie mógł sobie na to pozwolić – da ci na pewno trochę ekstra czasu. Jeżeli nie – no cóż, nie ma przebacz – trzeba się zawziąć i skończyć projekt w ustalonym terminie.

 Szanuj się. Copywriter, który się szanuje to dobry copywriter.

bean

Author Since: 29 June 2020